rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

If two of the cations have similar rf values how will you be aple to determine the difference
slope=-2/5, contains the point (10, 3)
What are the four qualities of leadership that engender trust according to bennis and goldsmith?
Complete each statement regarding an angle θ and its reference angle theta hat using radian measure. (Assume 0 ≤ θ < 2π. Give your answers in terms of θ.)
Select all that apply. Which of the following statements are true of the greatest common factor of two numbers? A. Each number must share the factor. B. Th
800 is 10 times as much as what
8 divided by two fifths
What constitutional issues and/or questions unanswered in the U.S. Constitution as of 1860 tore the nation apart in 1861? I don't even know where to start. When
What can accurately be said about a resultant wave that displays both reinforcement and interference? A. The component waves have different frequencie
8 = 3x + 6y Solve the equation for y