shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

A political action taken by Mao Zedong was the: establishment of the People's Republic of China answering of Rhee's pleas for help linking of China with German
Influenza and the common cold are infections of the _____. respiratory system digestive system endocrine system reproductive system
why does romeo agree to attend the capulet feast
Which is a reader uses word choice, patterns of events, and other clues to determine meaning
What is the reason park rangers at yosemite set up feeding stations for black bears?
find the slope of 7y-x=14
A race car driver completed 60 laps in 1 hour and 30 mins at a speed of 180 km/h. How many Km has she raced in total. SHOW YOUR WORK!
Last one, I still didn't understand it
Which sentence use the italicized vocabulary word correctly? A The team pop star was influence for wild parties and driving under the influence of alcohol B you
A wave has a speed of 50m/sec if its frequency is 100 hz what's it's wavelength