lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Where is the digestive system located in the human body?.
ABC Manufacturing Company is located in Hiroshima, Japan. Being prone to earthquakes, the company decided to implement a backup of their data on a Singapore ser
Brainliest if correct
What does this sign suggest about the Nazi government’s policies toward Jews? They were trying to restrict anti-Semitic behavior among citizens. They were offic
true or false Britain created the Sugar Act to stop the American colonists from getting delicious sugar, sweet molasses, and popular rum from the Caribbean.
what us 8171.28 in 1 d.p​
Need help don’t know how to solve for x
How do you think this Eskimo nebula could affect Earth and the organisms that live on our planet?
he is going ____ in the hot air balllon ​
The main form of food production in ____ is the daily collection of wild plants and the hunting of wild animals. A. Hunting and gathering societies c. Agricultu