bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

In the decision for Dred Scott vs.Sanford, (1857) in which a slave petitioned for his freedom in a St. Louis court, on the grounds that his owner had taken him
What is wrong with the sentence. The car is packed, we're already to go, and the weather is looking beautiful.
What are the domain and range of the function f(x)=2^x+1
I need help with this question!! Show steps please
It says factor 49x-28
(Help?) The table shows the relationship between the number of cups of cereal and the number of cups of raisins in a cereal bar recipe: Number of cups of cereal
Help please!! Its a math word problem.
At the beginning of WWII, what action by Winston Churchill influenced Hitler’s strategy?
four types of motile cells in human body?
Find the momentum for a 2.6-kg brick parachuting straight downward at a constant speed of 8.4 m/s .