alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What did Enos find that was so amusing? Milkweed
Gas A and gas B have the same temperature. Look at the number of particles in each gas. Which has the higher gas pressure?
|2x+3|-8= -3 EXPLAIN why this equation has 2 solutions instead of no solution.
Which number set below in ordered from greatest to least?
If a cars velocity is slowing down is it considered a positive or negative acceleration?
Tiyauna works at a beauty salon. Last month she received an average tip of $9 from her 88 clients. What was her tip income for the month?
whay is typography ​
Find the slope of the line through each pair of points. (12,-20) (8,-4)
List and discuss ten (10) activities within your watershed that can result in pollution of the rivers in the watershed.
WHAT IS IS SEMIMONTHLY SALARY IF HIS STARTING SALARY IS $57,600 ANNUALLY?