pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

what do this mean explain the following thoughts of annemarie, "it was hard for the ones who were waiting, Annemarie knew. Less dangerous perhaps but more fear
write the equation in function form.then graph the equation x-3y=-9 ???
write the equation in function form then graph it 5x-2y=6 thx to the ppl who help
Veronica earned $150 at work this past week in her paycheck. She wants to buy some necklaces which costs $6 each. She writes a function to model the amount of m
write the equation in function form then graph the equation 3x-y=5
What is the state at which a net force is zero called
What are the possible values for x in the equation 4x^2 = 64(1) x=0        (2) x=4       (3) x=4,-4      (4) x=0,4,-4
what are some interesting facts about the great sandy desert?
What is the state at which a net force is zero called
se quiere embotellar 43,5 litros de leche en botellas de 0,750 de litro ¿cuantas botellas se necesitan?