britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the acronym for the international organization that sets standards for accounting and financial reporting4 A) GAAP B) IFRS C) IASB D) FASB
The number of sidewalks available in a community is an example of which of the following? a) Demographics b) Infrastructure c) Social dynamics d) Economic facto
8a + 16c. What is the value of the expression when a = –5 and c = –1? Enter your answer in the box.
Which figure is a translation of Figure 1?
(100 points on this) Compare the volumes of the two figures. Is the volume of the prism less than, greater than, or equal to the pyramid?
First ,solar energy is converted to thermal energy when
What is the product?
An arena has 6,000 seats. All seats are sold if tickets cost $35 each. For each $5 increase, 400 fewer tickets are sold. What is the maximum revenue and how man
School or summer (I’m fr this is a question on my homework)
Fix any punctuation or capitalization errors below. Click "Submit Answer" if there are none.I was completely wrong when I told Imelda that "The rain w