aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
what we need to become success
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
The diameter of a cylinder is 6 feet 6 inches. The height of a cylinder is 12 feet 3 inches. What is the surface area?    (feet squared)What is the volume?
what we need to become success