brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

This nation was famous for kicking off the Age of Exploration. Spain Portugal The Netherlands England
In a short story, which situation would be called ironic? A. Asking for help with a big problem B. Retelling a conversation between two characters C. Describing
What did the appearance of Sirius in the east after a long absence tell the ancient Egyptians?
How did developments from the Renaissance affect Andreas Vesalius's work?
What is the slope and y-intercept?
what resources did the rivers provide to the early settlers in China
How do you find out if something is as likely as not?
Pakistan supported the United States, while India supported the Soviet Union during a. the Vietnam War. c. the Cold War. b. the Korean War. d. World War II.
Which of the following best expresses the basic theme of Our Town?
In absentee voting, a person marks the ballot and then swears before a that he is a registered and qualified voter. He then sends his ballot to the county .