aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

1.)The best way to coordinate the breathing during stretching is to _____. A.)breathe out and relax your muscles during the actual stretch B.)hold your breath d
Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25
joe payed 14$ for a board game. this was 70% of the original price. what was the original price
What does the term Manifest Destiny imply?
Strong language often means what
what substance is considered a building block for all living things?
a tessellation is a blank pattern of figures
“I’ll be home when the dandelions bloom.” Those were my grandfather’s words as he loaded up the camper to head out on his annual trip. Melissa Sanborn, the auth
Which water-soluble vitamins are absorbed in the small intestines?
Saturn orbits the Sun at a distance of 1.43 × 1012 m. The mass of the Sun is 1.99 × 1030 kg. Use to determine Saturn’s orbital period in Earth years. Is it: A