madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a characteristic of an editorial? writing that is objective and unbiased writing that uses dialogue as its primary format writing to c
Which of the following is a disadvantage of being a high self-monitor? Question 7 options: a) Self-monitors are awkward in social situations. b) High self-m
What does it mean to say that a data point has a residual of 0?
If the x-intercept of a line is -3 and the y-intercept of this line is 8, what is the slope of this line?
trusting others on the job can be dangerous
The best way to destroy harmful germs that may be present in meat is to:
An "a" value of less than 1 produces a graph with an exponential decay . True or false ?
The function f(x) = −x2 + 44x − 384 models the daily profit, in dollars, a shop makes for selling donut combos, where x is the number of combos sold and f(x) is
Science is the process where we discover new information by asking questions and testing them. True False
Which of the following statements is correct? A) P and S waves travel through liquids, but P waves do not travel through solids. B) P waves travel through solid