aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Plant’s height this month: 20cm, Plant’s height last month: 15cm what is the percent of increase?
What’s the answer to this?
Please Help Me On This
Kelly paid $54.60 for a bike helmet that was 20% off the original price. What was the original price
Arrange the regions of the large intestine in the correct anatomical sequence.cecum; transverse colon; sigmoid colon; rectumrectum; sigmoid colon; cecum; transv
I need help picking out a title for my poem. Can anyone help?The pain in her heart, the pain in her wristsKnees fall into surrender, the demons have wonShe gave
Which process is shown in the diagram below ? Metamorphosis Regulation Fertilization Respiration
Do you think mouse offspring will always look like their parents? ______________________ Explain: _____________________________________________________________
Triangle ABC has vertices at A(2 , 2), B(4, 7), and C(6, 2). Classify the triangle according to the side lengths
Please help me with this answer, ASAP