im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Why does Mairs look for people who represent her on television?
Why do religious rituals need to be social acts?
What are the Implicit Detail of : Jilly frowned after seeing her grade on the test.
need of food for living 150 word​
A new field known as _______________ has emerged to explore the epigenetic influences of diet. a.neogenomics b.vitagenomics c.nutrigenomics d.isogenomics
What is the total measure of ZDCB + ZBDC?
find the minimum and maximum value of f(x,y)=x-4y for the feasible region
evaporation is vaporization that occurs oonly at the surface of a liquid ? true or false
phonetic symbol of bid​
El baúl de mi coche es menos que el de tu coche. O grandes O peligrosas O grande O peligrosa