Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

1. A student looks at a slice of tissue on an unlabeled microscope slide. The student concludes the tissue is not from an animal because the cells in the tiss
what is cos(npi/2) and sin(npi/2) in fourier series cos(npi) is (-1)^n and sin(npi)=0 ?
What are the themes of the story Rapunzel?
William Gilmore Simms was a good storyteller. TRUE or FALSE.
Is 2:3 abd 4:6 equivalent ratios
Is federal income tax a direct or indirect tax? Explain your answer.
answer 2x y=10 and y x-5
What is likely the results of taking LSD?
The tallest giraffe on record is 6.09 m. If an average baby giraffe is 1.80 m tall when it is born, how much would the baby have to grow in order to reach the
1. The author uses the section breaks within the text to indicate a shift in (1 point) time. setting. sequence. perspective. 2. What is t