tessamathhelp3031 tessamathhelp3031
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8. 00 dollars. What is the unit rate?

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

.25 cents a pizza

Step-by-step explanation:

divide the 8 dollars by 32 to get 25 cents for the unit price

Answer Link

Otras preguntas

2(r + w) = 2r + 2w property
What could happen if a stranger knew both the username and password for your email account? A. The stranger could take control of your email account B. The stra
we can't answer. (11) Maybe the teacher will overlook us if we put our heads down low enough. (12) The eggs try to be overlooked as well (13) To complete the im
Rewrite in y=mx+b form - (y + 2) = 2(2x + 1)
A bird was sitting 12 feet from the base of an oak tree and flew 20 feet to reach the top of the tree. How tall is the tree?
A word element that is attached to a word to change its meaning is called a: a. Prefix c. Suffix b. Affix d. Root Please select the best answer from the choices
100% Normal text Merriweath... 11 + B I U A 1 2 1 3 4 5 6. What is the mass, in grams, of 1.92 moles of Ca(OH),?
Seth is two-thirds as tall as his father. If Seth is 54 inches tall, how tall is his father?
If 24 water bottles weigh 30 pounds, how much would a shipment of 150 water bottles weigh?
Sketch the curve with the given vector equation. Indicate with an arrow the direction in which t increases. r(t) = 4 cos(t)i + 4 sin(t)j + "k"