ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

a number increased by 10 is 114
The landmark civil rights case of Brown v. Board of Education rendered invalid the decision in which Supreme Court case? Board of Regents of California v. Bakke
There are 3 people in Johns family.The range of their shoe sizes is 4. Two people in the family wear shoe size 6. Johns shoe size is not 6 and it is not 10. Wha
Find the remainder when f(x) = 4x3 − 20x − 50 is divided by x − 3.
What is (3-4i)^2? In complex numbers?
how differences between romeo and juliet returned to threaten their future together
Points B and C lie on line AD. Find AC if AB/BD =3/4, AC/CD=5/6,and BD =66
Find the slope and y intercept of this equation y=(2-a)x+a
What was the significance of the Lend-Lease Act? -It represented an American violation of existing diplomatic agreements. Americans violated the Munich Pact. -I
Which of the following is the best definition of polis? A. a city within a state B. a small state run by citizens C. a Greek island state D. a large area govern