Serenity11037
Serenity11037 Serenity11037
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

if this is possible to solve please help me

if this is possible to solve please help me class=

Respuesta :

Edood
Edood Edood
  • 04-03-2022
Soda = x
Popcorn = $2.75 + x

4(x+2.75) + 4x = $49
4x + 11 + 4x = $49
8x + 11 = $49
8x = $38
x = $4.75
1 Soda = $4.75

1 Popcorn = x + 2.75
4.75 + 2.75 = $7.5
Answer Link

Otras preguntas

Grammar and syntax are part of the _____ of writing.
Why are the trends and exceptions to the trends in ionization energy observed? Check all that apply. Ionization energy tends to increase down a group because t
it cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?
_____ refers to different groups in society maintaining their distinctive cultures while also co-existing peacefully with the dominant group. a. cultural amalga
How does central retina differ from peripheral retina differ?
Buddhism was never able to overtake ________ as the religion of majority in india.
change S 25° W to a three digit bearing
Priscilla can make three bracelets in 18 minutes at this rate how many bracelets can she make in 36 minutes?
Lemonade is best described as _______. A. an element B. a compound C. a mixture D. a pure substance
Traditionally, trial lawyers contribute money to judicial candidates who are sympathetic to plaintiffs.