dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

On a flowchart, what does an oval represent? a output b process c start or stop d input
please answer me fast plz ​
What may be a problem of comparing the p/e of a stock to the P/E of the overall market?
Which is an example of a character vs. self conflict in a story? Amit has an argument with his best friend but refuses to apologize. O Amit has an argument with
1. Identify Old Major, Boxer, Clover, Benjamin, and Mollie.
Which word correctly completes this sentence? _______est vraiment intéressant. A. Ce B. ça C. Cela D. Cet
Work out m and c for the line:2y+3x=5
What is the solution to the system below? x + 3y = 0 2x - y = -7
What’s the average of the following set of numbers ( 7,5,4,9)
What kind of evidence is influencing Jim's self-concept? "Jim, your handwriting has really improved. As a result, you're making fewer errors in your math proble