samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What is the kinetic energy of a 19 kg dog that is running at a speed of 7.1 m/s (about 16 mi/h)
At the equator, near the surface of the Earth, the magnetic field is approximately 50.0 μT northward, and the electric field is about 90.0 N/C downward in fair
I need help pleaseee!!
critically analyze the difference and the point of convergence between floor inspection and functional inspection.
What system of inequalities would you use to solve the problem below? Suppose you have a job teaching swimming lessons and get paid $8 an hour. You also have a
Match each sentence with the correct preposition to complete it.
Which of the following was developed by the Maya civilization? A the compass B. the alphabet C. land maps D. an accurate calendar Reset
A student touches a freshly baked cake that was taken out of the oven. Which best explains why the cake feels hot? Options: Molecules in the skin are moving fas
Determine whether the geometric series 25 − 5 + 1 − 0.2 ... converges or diverges, and identify the sum if it exists.
Maria's age is 20. Her father's age is 50. In how many years will Maria's father be twice as old as Maria will be?