27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Nosotros _________ las pinturas de Frida Kahlo. A. admira B. admiramos C. admiran D. admiro
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Identify the equation of the circle that has its center at (9, 12) and passes through the origin.
A box contains only black and white chips. There are 8 black chips and 6 white chips. How many white chips must be removed so that the possibility of randomly p
Read the sample paragraph. You have probably heard the expression “Give until it hurts,” but “Give until it feels good” more accurately describes how an indivi
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Cam someone please help me
!!!HELP!!!An action taken by employers or by the government against workers who wanted to organize was A) collective bargaining B) boycotts C)union bus
Question 1. In the below system, solve for y in the first equation. x + 3y = 6 2x − y = 10 one thirdx + 2 negative one thirdx + 6 −x + 2 negative one thir
-3 x 2(4-18) + 8 = Solve the equation