garrettguyer59 garrettguyer59
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Ariana has $40 to spend buying books online. Each book costs $8.50. It costs $4.00 to ship a package of books. How many books can Ariana buy?​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2022

Answer:

4

Step-by-step explanation:

First subtract the amount of shipping

40-4

36

She has 36 dollars to spend on books

36 divided by 8.50

4.235294118

Round down since she cannot buy part of a book

She can buy 4 books with some money left over

Answer Link

Otras preguntas

Which fraction is equivalent to 2/7
13. (1 pt) Who was Hiram Bingham? A. a Harvard-trained archaeologist who first explored the Maya ruins at Tikal B. a Yale-trained explorer who first discover
what does a 220 degree angle look like?
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
find the slope of the line that contains (1,6) and (10, -9).
why did president Truman believe that the United States should sign the North Atlantic treaty
por que os vulcões e os terremotos são mais freqüentes em certas regiões do planeta
are there forests in Hungary
represent the number 1.16 using base ten blocks
15 is 70% of what number