katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

please help~ tnks help asap no rush ;^;
please help me due very soon
13. The net of a rectangular prism shown below. 2 in 4 in 8 in What is the total area of the figure in square inches?​
5p + 2p - 8 = -1 Can someone help me?:(
The answer that is selected is just a guess
PLEASE ANSWER ASAP !!!!!
A Monarchy is similar to which form government ​
x=-2 or ×=-8 in factored form​
Help me with this please!!
if I had 5 toes and 6 toes how many toes will I have NO HINT try your best to get close to the answer give u 105 points