ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

one batch of fruit salad has equal amounts of which kinda of fruit? explain how you decided
Which rate is a unit rate? $250/40 hours 26 miles/1 gallon 1 cup/3 scoops 300 miles/5 hours
What is 1/3 of 126 and and also what is 3/4 of 126
What tribes used only one route to get to the Indian Territory?
Y=<-4x -3 what is the answer
1 divided by 4 ^x = 16 what is x
6x-3y=6 y=2x+5 USE SUBSTITUTION SHOW YOUR WORK
Which body part belongs to the circulatory system?
divide $70 into 1:2:4
Music historians believe that the folk music that grew in the Appalachian Mountains area in the 1800s was some of the first music that was distinctly American.