MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Biology help? ..............................
HELP PLEASE! ANYONE WHO COULD KNOW THE ANSWER! Which is the best title for this diagram? The Definition of Supply Factors That Affect Supply Elasticity and Comp
How did world war 2 progress in europe and in the pacific between 1939 and 1943?
What is the benefit of using a creative commons license?
A store has a $179.99 item on sale for 25% off. what is the discount on this item
What are two examples of specalized cells
Emily and her cousins have just returned home after buying some apples at farmer's market and have to put them in the fridge. Choose the response that best comp
I need help with #9. I know how to do it but is there an easier way than drawing it all out? Please help!
simplify to lowest terms!!! 18 over 82
does anybody know what 8(11-3) -2(4+1) is