piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Explain why the railroads were not built in a straight line from east to west.
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
Type of picture Paul Revere made of the Boston massacre?
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
Can someone help me in probability?Amanda wrote a computer program that generates two random numbers between one and eleven.When she runs it,what is the probabi
What is the meaning of Pangaea
What does imagery mean
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing