Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

Popular culture may include changing trends in all of the following categories except __________
How did the government structure set up under the articles of confederation reflect ideas and experiences of the English colonist were to recently been embroile
Five times the smallest of three consecutive odd integers is seven more than twice the largest. Find the largest integer.
Find the product 15(-4) =
Stanley ran a 5 kilometer race in 30 minutes. what was his speed in kilometers per hour? round to the nearest tenth
Select the smallest fraction from the following list of fractions 1/2 2/5 3/4 5/8 2/3
if you know two points on a line, how can you find the right the rate of change of the variables being graphed?
The first step in making a protein is to make a copy of ___in the nucleus
Determine if the pair of ratios or rates are equivalent. $18 for 3 bracelets ; $30 for 5 bracelets Are these equivalent yes or no
3times4 dividend by6 plus 2