Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Which philosopher questioned the "divine right" of monarchs?
What do we know about vaping and smoking trends in Canada?
Find the product. (5 – 3z)(5 + 3z) = (Simplify your answer.)
A lake has a surface area of 11. 0 square miles. What is its surface area in square meters?
DGP Steve who likes playing baseball has two cats three dogs and one horse I NEED TUESDAY FOR THIS.
14th Amendment description
What are common uses of the mineral quartz? (1 point) O automobile manufacturing and packaging O iron and steel production O glass manufacturing and paints O bu
What physical feature is labeled in green on the map? Question 2 options: African Savanna African Rainforest Sahara Desert Sahel
what is an easy method to workout 35% of 70
The temperature in the freezer is -15°C. The temperature outside the freezer is 10°C. Find the difference between these two temperatures.Is the answer 25? Just