barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Which theory suggests that the basic unit of life is the creature or organism, which may be divided into cells? cell theory organismal theory
What is a synonym for doctrine
A government that has total control over the lives of the people and rules the nation by force is called a totalitarian government or a dictatorship. yes or no
how did the colonist lose the indians trust please help
6(22+9) what is this answer
Sandy has 16 roses, 8 daisies, and 32 tulips. She wants to arrange all the flowers in bouquets. Each bouquet has the same number of flowers and the same type
Which element is most likely to be featured in a work of realistic fiction
All nationalities have special foods. Burritos and tacos are two popular Mexican foods. Ravioli and lasagna are famous Italian dishes. Choose any two internatio
Describe how people from the South, Northeast, and West felt about going to war with Britain.
Which one of the following statements is accurate? A. Electron microscopes focus beams of light using magnetic fields. B. Compound light microscopes utilize le