Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3/2 to the power of 2
plot the following equation using the x- and y- intercepts. If both intercepts are zero, find at least one other point. Then click on the correct graph below x
A cellphone company charges a monthly rate of $1295 and $25 a minutes per call. the bill for x minutes is$212000. write a equation that models this transaction.
What is the product of 0.378x100,000
EDU 2020 log6^15= 1.511 Write log146−log14 3/2 as a single logarithm ANSWER A Expand logw xz . ANSWER C
Does y=8x^2+2x+8 define as a function of x?
can this economy produce 6 units of guns and 12 units of butter ? explain​
2 is less than or equal to x, and 8 is greater than x​
HELP ASAP FOR BRAINLIEST: The mean score for a standardized test is 1700 points. The results are normally distributed with a standard deviation of 75 points. If
need an answer please