johniquerobinso johniquerobinso
  • 02-06-2017
  • Mathematics
contestada

phillip bought 12 used cds and dvds.cds cost $2 each,and dvds cost $3 each.he spent $31,not including tax.how many dvds did phillip buy?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-06-2017
Let c and d be the number of cds and dvds respectively.

c+d=12

c=12-d

The we are told that:

2c+3d=31, using c found above in this equation gives you:

2(12-d)+3d=31

24-2d+3d=31  

24+d=31

d=7

So Phillip bought 7 dvds.

check...

3*7+2(12-7)=31

21+2(5)=31

21+10=31

31=31
Answer Link
zame
zame zame
  • 06-02-2021

Answer:

he bought 7 dvds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are some ways mental health can influence physical health
Consider the diagram. Why are lines AC and RS skew lines? They lie in different planes and will never intersect. They lie in the same plane but will never inte
plz help i need this done today
which factor is most likely to contribute to the evolution of a species
Simplify the following expression.1/4 (24 - 16x)​
AP CSP - Write a program that takes 10 random numbers from 1 to 12 inclusively and averages them together.Here is the code I wrote: (Python)print(random() * 12
I don't usually get stuck on stuff like this bu For whatever reason I have no idea Part A: If (72)x = 1, what is the value of x? Explain your answer. Part B:
can I get help plz...​
PLEASE HELLLPPPP A. carbohydrate B.lipid C. nucleic acid D. protein
If jan can buy 12 copies of a certain book for $40 what is the unit rate cost per copy