kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

A five year old child receives an allowance of $1 each week. His parents promise him an annual increase of $2 per week. Write a formula for the child's weekly a
how do you graph this y-2x=0 y=4x+3
Please help It is Anatomy and Phys Think about the last time you had your temperature taken. Describe the circumstances that led you to have your temperature ta
One more giveaway cause why not ovo
Define permafrost in you own words!
This poster could be used to support which assertion? O Standardization of parts helped streamline the production of munitions. O Use of new war technologies re
what is A + A equl hhuhduch4uf5h
PLEASE HELP!!!! ILL MAKE YOU BRILLIANT
6. Saturated lipids are “full” or “saturated with the element ___________ and are solid at room temperature. (Fill in the blank)
someone help 6th grade reading i will give brainliest