joeymarie8 joeymarie8
  • 02-03-2024
  • Mathematics
contestada

The cost of a bag of apples is $2.50. What is the maximum number of bags of apples you can buy for $15?

Respuesta :

jeanmarylauryn98 jeanmarylauryn98
  • 02-03-2024

Answer:the maximum is 6

Step-by-step explanation: the maximum is  because 15 divided 2.50 is 6

Answer Link

Otras preguntas

what makes energy from winds, wave and solar power different from other kinds of energy we use, like oil
What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces
What is the volume of a cube, if the length of one side is 12 cm?
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A.He walked to the rope grabbed it tightly, and climbed to the top. B.The new mother was tired, but s
A set of equations is given below: Equation A: c = 2d + 1 Equation B: c = 3d + 5 Which of the following is a step that can be used to find the solution to the s
Triangle PQR ~ triangle PꞌꞌQꞌꞌRꞌꞌ. Which two transformations were performed on triangle PQR to produce triangle PꞌꞌQꞌꞌRꞌꞌ? Choose exactly two answers that are c
A number between 10 and 20 is both a factor of 60 and a multiple of 6. What is this number?
What is the primary function of the Congressional campaign committee? A. to increase party representation in Congress B. to win the White House for the part
how do you find out how much a percentage is in a real number,like someone told me 15% equals 9,how do you find out?
what does the theory of endosymbiosis help explain