sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

In the book to kill a mockingbird, who has been reading since they were born?
The first newspaper on the American continent began operation in ?1690164016801660​
Simplify square root of −16
Write an equation for the line parallel to the line with the equation y = 5x – 8 that goes through the point (2,4).
Match My Parabola 11 of 15 Challenge 8
Determine whether the solutions to the equations are rational or Irrational. 1. x3 = -343 2. x3 = 32
There are 12 coins ; dimes and quarters. The number of dimes is 2 more than the number of quarters. A. $2.25 B. $2.10 C. $2.50 D. $1.95 E. $1.65 F. $1.80 You h
2) 153 > -318+5) What is the answer
Find the slope of the line passing through the given points (1.2) (9.6) NEED HELP
Chelsea went ice-skating. The ice, her skates, the Zamboni, and the rink building were all examples of solids she encountered. She developed a model of the part