Noodlejuice Noodlejuice
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

unit rate $7.95 for 5 pounds

Respuesta :

Stinaworden Stinaworden
  • 03-09-2015
The answer is $1.59 per pound because if u divide 7.95 by 5 u get the 1.59
Answer Link

Otras preguntas

give an example of a unit rate used in a real-world situation
Are (121 over 11),(23 over 3), and (85 over 5) in simplest form?
what is 5/10+1/5 to this problem please help me
What is the inequality -26
How is 4/10 and 4/100 the same
What is 3.82 rounded to the nearest whole number
Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
does water roll or slide in wax paper?
Whats the answer to 1/5x=121 x=?
A class has 6 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls