alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x:
Another term for a risky mortgage is a?
Ingress & Egress Reading Quiz QUESTION 5 of 10: The rate of flow is called a) Input b) Output c) Throughput Od) Through rate Submit Help
Which leader’s influence supports this debate? John Jay James Wilson George Mason Roger Sherman
Which characteristic of a dog is inherited a Barking b Doing tricks c Walking on a leash d Whining for food
what is the approximate value of 9/11-4/9
9-The diameter of circle B is 50% longer than the diameter of circle A.If we divide the area of circle B by the area of circle A, the result is: (a) 1.5 (b) 1.2
pls help with this, I don't understand at all
Example 10. If x = 1+ √2, then find the value of (x-1/x)^3 -
What does N= for 10^72