ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in 15x-10= 20
What is the purpose of sensory adaptation
what It Trigonometry ?
what are some reasons for limiting authority
Tear is to sorrow as smile is to
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
how do u divide 16 by 3/5
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O