mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct function/equation for the following description. A linear function whose graph has y-intercept 6.
Find each sum or difference? Do u just work the problem out and put the answer down?
What statement can you make about the classification of organisms using the animal tree and the plant tree
can anyone help me with these: 65mm=?cm, 600cm=?m , 800cm=?m
Show how to find the value of six dimes an eight pennies
is 2 squared between 1.4 and 1.5
What kind of consumers do omnivores eat?
If the diameter of a circle is 5.5 cm what is the radius ?
20 is what percent more than 5 ?
in what ways is the Holy Land an important site for all three monotheistic faiths