dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

How did scientists discover the common structure of cells?
What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
Can somoene help me with this question??How might the history of the U.S. have been different if the original thirteen states had been guaranteed a perpetual ma
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
which state of matter has the least amount of energy?
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
5x+4y+100 in slope intercept form
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
A farmer hauled in 120 bales of hay. Each of his cows ate 1 1/4 bales. How many cows the farmer feed?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?