chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Climate change studies suggest the worst impacts will be felt by the wealthiest people. (Points : 1) True False
Leslie mosallam, who recently sold her porches, placed $10,000 in savings account paying annual compound interest of 6 percent.Calculate the amount of money tha
what are the factors of (r+t)(e)
David made 30 cups of tea per hour. Andrew made 35 cups of coffee per hour. This week David made an additional 10 cups of tea. Write an expression that represen
Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?
What was the prevailing economic challenge the United States faced at the start of World War II?
why is pi the best example of an exponent
Identify the oblique asymptote of f(x) = quantity x squared minus 4 x plus 8 over quantity x plus 2. y = 0 y = x - 2 y = x - 6 No oblique asymptote
Which statement best applies to the slope of the line below? A. the slope is negative B. the slope is zero C. the slope is positive D. the line has no slope
Why did Japan enter World War I? A. China declared war on Japan, who had a military alliance with the Allied powers. B. Japan entered the war in hopes of winni