idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Describe a single memorable day in your life
Which two characteristics should be included in the setting of a story?
−0.75 − (− 5 2 ​ )+0.4+(− 4 3 ​ )
who was the child of Henry Vill who managed to create a time of religious peace in England by appealing to the desires of moderate Protestants and moderate Cath
A small apple weighs 4.5 ounces. if it is divided into 4 equal Pieces, how much dose each piece weighs
which sentence is an example of indirect
Expression that have an rational product?
What is commutative property
______ is a part of all organic compounds, which make up living things. ​
Alli just bought a new car. the car costs $25,000. she has already paid $15,000 with the down payment. she decided she wants to pay $200 each month. the price o