khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

In his speech Roosevelt made no mention of Germany and the war in Europe. Why?
Which word in the sentence does the participial phrase modify? Reaching her fingers to her toes, Katie slowly stretched her back. a. slowly b. Katie c. back d.
a clock is constructed using a regular polygon with 60 sides. the polygon rotates every minute. how much has the polygon rotated after 7 minutes?
why were many Americans eager to move to the western frontier?
Why did the Confederation Congress call for a Constitutional Convention?
Regrouper les adjectifs suivants, qualifiant un enfant, en série de deux antonymes,
The words tranquil, hidden, peaceful, and versatile which ones are either synonyms or antonyms
what was the significance of the glorious revolution
(0,0) represents the
equation for the points (3,8) (2,6) on slope