hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

How do Hamlet's words to the king communicate the theme of death and life in this passage? The human spirit can triumph over death. Life and death form an endle
running to escape danger is an action that requires the nervous system to coordinate the interaction of which two body systems
Find a number between 364 and 384 that is both a multiple of 7 and a multiple of 3
Which is the end result of cytokinesis?
what phrase best defines dialect 1. the set of slang terms in a language 2.a manner of conversation that contains no idioms 3. rules relating spelling and pronu
The War Powers Act Choose one answer. a. grants the president the right to declare war without the permission of Congress. b. allows the president to send tr
Which compound has both ionic and covalent bonds? (1) CO2 (3) NaI (2) CH3OH (4) Na2CO3
What was the precursor to the Baby Boom?
Which statement describes the relative masses of two different particles? 1.A neutron has less mass than a positron. 2.A beta particle has less mass than a neut
Who received benefits from settlement houses in the late 1800s and early 1900s?