Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

please help me w this one multiple choice question (Principles of Business (P.O.B.)​
Which is an abiotic factor that can be found in a rain forest ecosystem? A: bacteria B: water C: animals D: trees
Can someone plz help. Define solubility
please help thank you
What is 2.5% of 500 ounces?
I need this answered please
the United States is a member of the ____ to work with other nations to protect European and North American Nations.A. United NationsB. International Monetary F
is 20 greater than 53.33333333 (53.3 the 3 repeating)
State whether -4^-2 and (-4)^-2 represent the same quantity
What are two ways in which philosophes sought to change the world?