valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

1.8. 'Sc if music has access to your emotional switchboard, what should you be playing?' (lines 43-44)Identify and explain the figure of speech used in this sen
PLEASE HELP ME!!! I AM FAILNG AND I NEED THE ASNWERS I WILL GIVE BRAINLIEST PLEAS!!!!!!!
What do the following two equations represent? 5x +y = 3 . 10x + 2y = -6
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEE
5. What period are the following elements in? a. He b. Rb c. I d. Ge
What is the value of y in the equation 6.4x + 2.8y = 44.4, when x = 3?
How many solutions are in the graph
PLEASE HELP! Write a five paragraph essay on an artist in your state who is recognized in the field of visual art. Analyze and describe their accomplishments an
I already got three questions wrong cant afford another
need help please hurry !!!!​