Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

How to fix vga cable turning screen blue?
Help please i really need it
54 feet equals blank yards
What is pH? In Chemistry ! A. A concentration of total ions dissolved in solution B. A measurement indicating how acidic a solution is C. A component of soluti
what does Voorhis statement suggest about the social situation in California before world war 2?
How much money will be in a bank account after 3 years if $4.00 is deposited at an interest rate of 5%? A. $4.60 B. $4.63 C. $4.88 D. $8.64
A certain stock starts the day at 27 3/8 per share if it drops 2 1/2 during the day what is its closing value
The speed of an electromagnetic wave is a constant, 3.0 × 10 8m/s. The wavelength of a wave is 0.6 meters. What is the frequency? A.1.8 × 10 8Hz B.5.0 Hz C1.8 H
If you do not have enough time to complete a full workout ,you should
Explain how earthquakes form at transform plate boundaries