giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how does ally show Travis that she believes in him.. the fish in a tree story
What is the significance of atomic nuclear decay?
how to paint with acrylic
How is a continuous probability distribution different than a discrete one? the probability that it will rain tomorrow?
Why was the Earth-centered model of the universe discarded?
what cellular components do some bacterial cells have that make them powerful pathogens ?
Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?
If electrons were used in the two slit experiment instead of light, what change would need to be made to the slit spacing in order to see a diffraction pattern?
2. Are there any themes that run through more than one of the memoirs in this unit? If so, what are they? List at least two themes that appear in more than one
Which of the following is an example of aggressive driving behavior? Changing lanes without signaling Driving while fatigued Driving after curfew Driving to